Straipsniai

TIKIU, kad VAE projektas reikalingas Lietuvai (skirta tiems, kurie supranta ironiją)


Aš apsigalvojau. Dabar jau TIKIU, kad VAE projektas reikalingas Lietuvai.

Kai aštuoniasdešimt ketvirtą kartą pamačiau Čekuolio reklamą, pagaliau patikėjau. Patikėjau, kad mums reikia MŪSŲ elektrinės.

Dabar aš tikiu.

Aš tikiu, kad investicijoms į elektrinę Valstybei priklausanti Lietuvos energetikos kompanija ras tuos milijardus, kurie priešingu atveju matyt būtų iššvaistyti ir nepatektų į Lietuvos biudžetą.  Juk valstybinės įmonės pelnas ir nuostoliai - tai visiškai ne tas pat, kas valstybės biudžeto pinigai. Juk jei pinigai yra piniginėje, o piniginė kišenėje - formaliai kišenėje aš pinigų neturiu. Visi tai supranta!

Tikiu, kad kelio iki Visagino stiprinimas nieko nekainuos. O jei kainuos, tai tą kelią turbūt nuties Hitachi. O jei ne Hitachi, tai bet kuriuo atveju mes tą kelią tiestume, net jei nestatytumėm atominės elektrinės, taigi tai visai nėra VAE projekto dalis. Mums tas kelias reikalingas bet kuriuo atveju, juk žymiai smagiau važiuoti iš Klaipėdos į Visaginą keliu, po kuriuo yra supilta du metrai žvyro, o ne metras, nesvarbu, kad taip ratais važiuojant užtruktum du kartus ilgiau, nei tiesiai.

Juk investicijoms pinigai bus imami ne iš biudžeto, taip Čekuolis sakė. Ir aš tikiu.

Aš tikiu, kad atominė elektrinė bus pastatyta laiku ir neviršijant biudžeto, nes elektrinę, kaip sako Čekuolis, statys Hitach. O ji tokias elektrines (visas keturias) Japonijoje pastatė laiku ir neviršydama biudžeto. Tikiu, kad japonai dirbdami su statybininkais iš Lenkijos, Lietuvos ir Slovakijos dirbs lygiai taip pat greitai ir be trukdžių, kaip ir pas save ten Japonijoje, dirbdami su subrangovais iš Japonijos. Tikiu, kad Europoje, kur techniniai saugos reikalavimai keičiasi net dažniau nei ekonominė aplinka, bus pagaliau pastatyta atominė elektrinė laiku ir neviršijant biudžeto. Ir tai bus pirmas kartas per pastaruosius kelis dešimtmečius Europoje, statant atomines elektrines. Juk kažkas turi būti pirmas. Kodėl ne mes? Aš tikiu. Juk Čekuolis taip sakė.

Aš tikiu, kad atsinaujinanti energetika niekada niekada nepakeis atominių elektrinių. Tas "žaliųjų" technologijų tobulėjimas juk turi kažkada baigtis. Ir vėjo Lietuvoje - nėra. Ir biokuro trūksta. Ir darbo vietų ne tiek jau ten daug Lietuvoje ta atsinaujinanti energetika sukurtų. Čekuolis juk paaiškino - "per brangu". Ir klysta visa ta Europos Sąjunga su vokiečiais priešakyje, reikalaujanti vystyti energijos gamybą iš atsinaujinančių išteklių. Jiems bepigu - jie švaisto savo pinigus. Juk jie turtingi. Visi turtingi švaisto pinigus. Antraip nebūtų jie turtingi. Ir aš tikiu.

O štai atominė elektra tai atvirkščiai - pigi. Čekuolis taip sakė ir aš tikiu. O ateityje dar pigs.

Ir aš tikiu, kad ateityje tos radioaktyvios atliekos bus tiek paklausios, kad mes galėsime nelaidoti jų, o pardavinėti. Tada mes uždirbsim tiek pinigų, kad elektrą galėsim visiems veltui pardavinėti. Ir dar primokėti, kad jos daugiau vartotų ir turėtumėm dar daugiau atliekų ir pinigų. O sukauptą milijardą atominės uždarymui mes galėsim panaudoti, pridedant prie dvidešimties milijardų litų, reikalingų senosios atominės elektrinės uždarymui.

Aš tikiu, kad mums Japonijos bankai paskolins pinigų beveik dykai ir leis mums juos grąžinti iki 2080 metų. O jei prašys gražint anksčiau, tai prie mūsų durų išsirikiuos visa eilė kitų bankų, kurie siūlys perimti skolas už dar mažesnes palūkanas. Juk visi nori skolinti tiems, kas turi tokį gėrį, kaip atominė elektrinė su brangiomis ir paklausiomis radioaktyviomis atliekomis.

Tikiu, kad atominė elektrinė niekada neges ir dirbs nesustodama, neges nei turbinos, kaip tiems patiems ABWR reaktoriams Japonijoje, nei niekas kitas. Ir aš tikiu, kad mums gali sektis ir MŪSŲ elektrinė bus mažiausiai gendanti iš visų panašių elektrinių visame Pasaulyje. Kažkur juk Pasaulyje turi dirbti sėkmingiausiai dirbanti atominė elektrinė. O kodėl ne Lietuvoje? Tikėkim. Negalim nepabandyti. Aš tikiu.

Ir nebrangs ateityje  nei uranas, nei atlyginimai žmonių augs. Na gal augs atlyginimai mums, bet tikrai ne tiems, kas dirbs VAE.

Ir dėl visų šių aplinkybių elektros kaina bus 18 ct/kWh. O gal net 17,9 ct/kWh. Aš tikiu, nes taip Čekuolis sakė.

Tikiu, kad, veikiant atominei elektrinei Valstybės biudžetą papildys kasmet po pusė milijardo litų. Dabar man dar neišeina niekaip suskaičiuoti kaip čia tiek daug išeina, bet matyt tikrai išeis. Gal mokesčius pakelsim elektrinei ir surinksim tą pusę milijardo. O elektrinė, sumokėdama mokesčius, nerinks tų pinigų iš mokančių elektrą. Juk Čekuolis aiškiai pasakė - nieko nekainuos ir gausim po pusę milijardo litų kas met. Tik beprotis gali būti prieš. Aš tikiu.

Dar tikiu, kad statant elektrinę lietuviški UAB'ai gaus kur kas daugiau užsakymų, nei suomių įmonės, statant atominę elektrinę Suomijoje. Juk nereikia nuvertinti saviškių. Nesvarbu, kad suomiai stato jau ne pirmą elektrinę, turi atominei elektrinei statyti reikalingą metalurgijos pramonę, patirtį ir sertifikatus. Užtat mes esam verslesni. Aš tikiu.

Aš tikiu, kad nepastačius elektrinės mes neturėsime elektros ir šviesimės liktarnom. O aš nenoriu likti be elektros. Juk skandinavai gali susivienyti su lenkais ir rusais ir nukirpti visus laidus į Lietuvą, o rusų povandeniniai laivai neleisti mums atvežti dujų į Klaipėdą. Žalios elektros jau sutarėm negaminti. Taigi, nepastačius atominės liksime tamsoje. Taigi - statykim. Aš tikiu.

O elektros juk mums reikės vis daugiau ir daugiau. Juk turi gi kažkada baigtis tas suvartojimo mažėjimas. Emigrantai sugrįš, gal kokį aliuminio fabriką statysim. Tai kaip mes be elektros ir VAE? Tikėkim!

Ir rusus mes išgąsdinsim. Jie isšigandę mūsų reaktoriaus, nebestatys nei vieno iš savo keturių. Pikti liežuviai kalba, kad mūsų valdžia taip neaktyviai priešinasi rusų atominėms prie sienų, nes mes patys elgiamės taip pat. Bet juk čia demagogija, juk mūsų reaktorius yra geresnis. Ir saugesnis. Iš švaresnis. Ir rusai tai turėtų suprasti. Aš tikiu!

Tai aš žinau Europos tendencijas, kur daugiau nei dvidešimt metų veikiančių branduolinių reaktorių kas metai mažėja, o su kiekviena nauja pastatyta elektrine penkios uždaromos. Žinau, kad veikiančios elektrinės sensta ir jei tokia tendencija tęstis, tai po dvidešimties metų iš dar šiuo metu veikiančių keturių šimtų  reaktorių liks koks trisdešimt. Bet juk yra keli šiuo metu statomi reaktoriai. Ir ši tendencija gali pasikeisti. Juk girdėjau, kad apie atominių elektrinių statybą kažkas kalba ir Rumunijoje. Ir mes galime padaryti proveržį. Visi  pamatę, kad net tokia maža ir mažai elektros vartojanti šalis su daug miškų ir laukų, kaip Lietuva stato savo elektrinę, apsigalvos ir pradės statyti atomines elektrines ir pas save. Po penkias per metus. Na, o jei nepradės statyti, tai liksim išdidžiai vienais iš nedaugelio Europoje su atominiu reaktoriumi. Ir tada tikėkim, kad Europos Sąjunga niekada nesugalvos, kokioje nors Kinijos atominėje įvykus avarijai, uždrausti atominių elektrinių eksploataciją Europoje. Aš tikiu. O jei uždraus, tai vis tiek mums kompensuos tuos nuostolius, kuriuos patirsime, uždarius dar neatsipirkusią atominę elektrinę.

Ir aišku, kad atominė nesprogs. Jūs ką - nežinote vienintelio pavojaus dėl ko sprogsta elektrinės? Tai cunamiai. O cunamių juk Lietuvoje nebūna! Aš tikiu!

Tikėkite ir Jūs! Ateikit ir balsuokit UŽ!
<< Grižti